Meme Kanseri farkındalık Çalışmaları Devam Ediyor

Meme Kanseri farkındalık Çalışmaları Devam Ediyor

Intergaz Ltd’in Meme Kanseri Farkındalık Ayı’na özel olarak sunduğumuz pembe tüplerle birlikte Sağlık Bakanlığı işbirliği ile düzenlediği farkındalık çalışmaları devam ediyor.

Ekim ayı boyunca satışta olacak pembe tüplerimizin gelirinin tamamı Sağlık Bakanlığı’nın meme kanseri farkındalığıyla ilgili çalışmalarına aktarılacak.

Bu çerçevede, 17 Ekim 2019 Perşembe günü Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Thalassemia Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen Meme Kanseri farkındalık etkinliğine Sağlık Bakanı Ali Pilli de katıldı.

Pilli, meme kanserinin kadınları tehdit eden en birincil hastalık olduğuna dikkati çekerek, erken teşhis ile bu hastalığın yüzde yüz önüne geçilebildiğini söyledi. Pilli “Kanserle mücadelede en etkili yöntem erken tanıdır. Bir kadın pembe rengi gördüğünde en son ne zaman göğüs kontrolü olduğunu hatırlamalı ve mutlaka düzenli aralıklarla kontrol olmalıdır.” Dedi.

Kişinin kendi kendini düzenli aralıklarla muayene etmesi gerektiğini, şüphe duyması halinde de derhal bir sağlık kurumuna başvurulması gerektiğini belirten Bakan Pilli, çok erken hallerde tedavinin kesin olduğunu anlattı.

Düzenlenen etkinliklerin amacının erken teşhis için düzenli muayeneyi teşvik etmek olduğunu dile getiren Pilli, farkındalık çalışmalarının ekim ayı boyunca devam edeceğini ve Bakanlık olarak bu etkinlikleri desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.

Bakan Pilli’nin ardından, Doğu Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelesi Prof. Dr. Nahide Gökçora meme kanserinin belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Halk tarafından yanlış bilinen pek çok konu başlığına da değinen Gökçora “Kadınlarda en çok görülen kanserlerin başında meme kanseri gelmektedir. Meme kanserinin erken tanı sonrasında uygulanan tedavilerdeki başarı oranı  %95-%98’dir. Mutlaka erken tanının önemini anlamalıyız. Her kadını kendisi ve çevresindeki kadınları mutlaka muayene olmaya davet ediyorum.” sözleri ile erken tanının önemine vurdu yaptı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Nahide Gökçora’nın ardından Yrd. Doç. Dr. Bülent Sezgin farkındalık konusunda konferansında kadınların kendilerini nasıl muayene edeceklerini detaylı bir şekilde açıkladı.  Her ayın bir günü mutlaka kadının kendi kendini muayene etmesi gerektiğini söyleyen Sezgin, meme kanseri ile mücadelede kadının kendini kontrol etmesinin yöntemlerini ve kendini muayene sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktaları anlattı.

 

Share this article in your social networks.