İntergaz’dan Hayat Kurtaran Tatbikat!

İntergaz’dan Hayat Kurtaran Tatbikat!

İntergaz Ltd. sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Kredi ve Yurtlar Kurumu Bülent Ecevit Yurt Müdürlüğü’nde eğitim ve tatbikat düzenledi.

Sektöründe ilklere imza atan İntergaz Ltd. ilk kez 2011 yılında başlattığı teknik emniyet ve yangın güvenliği eğitimlerini başarı ile sürdürüyor. Müşterileri ve taşeronlarının yanı sıra bu eğitimleri sosyal sorumluluk kapsamında okullar, Kıbrıs Türk Petrolleri personeli,  askeri birlikler, Sivil Savunma Teşkilatı ve İtfaiye Müdürlüğü personeline de vermektedir.

İntergaz Ltd. ekibi ve Türkiye’den gelen yangın müşaviri Resul Dilek’in katılımıyla, Bülent Ecevit Yurt Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen yangın ve müdahale eğitimi iki bölümden oluştu. Eğitimin ilk bölümünde yangın ve müdahale yöntemleriyle ilgili teorik bir sunum gerçekleştirilirken, ikinci bölümde yangına müdahale yöntemleriyle ilgili pratik bir tatbikat yapıldı. Resul Dilek teorik eğitimde, yangınların sınıflandırılması ve müdahale yöntemleri yanında hangi tip yangına hangi yangın söndürücü ile müdahale edilmesi gerektiğine kadar detaylı bir eğitim verdi.  Dilek teorik eğitim sonrasında tatbikat yapmanın önemine vurgu yaparak “Yurt ve okul gibi binalarda düzenli tatbikat yapmak çok önemlidir. Yangın anında ne yapmanız gerektiğini bilmek kadar önem taşıyan diğer konu binanın tahliyesidir. Bina tahliyesinden, yangın söndürme cihazlarının kullanımına kadar mutlaka düzenli tatbikatlarla eğitimler desteklenmelidir.” dedi.

Teorik eğitimin ardından a İntergaz Ltd. ekibi yurt personeli ve öğrencilerine yönelik pratik yangın söndürme eğitimi düzenledi. Yapılan tatbikat sorasında personel ve öğrencilerin tek tek yanan tüpleri söndürerek hem deneyim kazandılar, hem de yangın anında adım adım ne yapmaları gerektiğini öğrendiler.

İntergaz’ın düzenlediği eğitimler ada geneline yayılmalı.

Gerçekleşen eğitim aracılığıyla olası bir yangında ne gibi müdahalelerde bulunulması gerektiği ile ilgili eğitim veren Resul Dilek, olası bir yangının çeşidi ve ona uygun yangın söndürme metodunu bilmenin önemli olduğunu dile getirdi. Dilek, yurt, okul gibi kalabalık binalarda yangın söndürme metotlarının bilinmesinin hayati önem taşıdığını, Türkiye’de yaşanan talihsiz olaylar sonrasında tüm öğrenci yurtları ve okullarda bu eğitimlerin mutlaka düzenlemesi gerektiğine vurgu yaptı. Dilek sözlerine “İntergaz Ltd. sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde okullarımızda ve yurtlarda düzenlediği bu eğitimler ile çok önemli bir misyonu yerine getirmektedir. Yangın anında ne yapacağımızı bilmemiz hayati önem taşımaktadır. Acil durumlarda bilinçsizlik can kaybına neden olur. Bu eğitimlerin tüm Kıbrıs geneline yayılmasını temenni ediyoruz.” dedi.

İntergaz Ltd.’in sosyal sorumluluk projeleri kapsamında düzenlediği eğitim ve sonrasındaki tatbikatta yanan LPG tüplerinin söndürülmesi sırasında öğrenciler keyifli anlar yaşadı. Katılımcılar hayati önem taşıyan yangın eğitiminin ardından katılım belgesi verildi.

Share this article in your social networks.