İntergaz’dan ‘LPG Bilgilendirme ve Yangın Söndürme Eğitimi’

İntergaz’dan ‘LPG Bilgilendirme ve Yangın Söndürme Eğitimi’

İntergaz Ltd’in sosyal sorumluluk projeleri kapsamında 2011 yılında başladığı “İntergaz Emniyet ve Yangın Güvenliği’’ eğitimleri başarıyla sürdürülüyor.

İntergaz tesislerinde düzenlenen “LPG Bilgilendirme ve Yangın Söndürme Eğitimi”nin ilk bölümünde yangın ve müdahale yöntemleriyle ilgili teorik bir sunum gerçekleştirilirken, ikinci bölümde ise yangına müdahale yöntemleriyle ilgili tatbikat yapıldıktan sonra katılımcılarına sertifikaları verildi. 

İntergaz Ltd. ekibi ve Türkiye’den gelen yangın müşaviri Resul Dilek’in katılımıyla düzenlenen eğitimin açılış konuşmasını İntergaz yöneticilerinden Orhan Fişekçi yaptı. İntergaz Ltd’in kuruluşundan itibaren bu güne kadar yürüttüğü faaliyetler ile ilgili bilgi veren Fişekçi’nin ardından İntergaz Tesis Sorumlusu Salih Fazıl Yeltekin LPG’nin karakteristik özellikleri hakkında teknik bilgi verdi.

LPG Bilgilendirme ve Yangın Söndürme Eğitimi’nin birinci bölümünde Türkiye’den gelen yangın müşaviri Resul Dilek, acil durumlarda yapılması gerekenleri ve acil durum planlarının nasıl hayata geçirileceği ile ilgili teorik eğitim verdi. Dilek, yangınların sınıflandırılması ve müdahale yöntemleri yanında hangi tip yangına hangi tip yangın söndürücü ile müdahale edilmesi gerektiğini anlattı.  Dilek teorik eğitim sonrasında tatbikat yapmanın önemine vurgu yaparak “Acil durumlarda yangına müdahale edebilmek için düzenli tatbikat yapmak çok önemlidir. Yangın anında ne yapmanız gerektiğini bilmek kadar önem taşıyan diğer konular ise ilk yardım müdahalesi ve binanın tahliyesidir. Bina tahliyesinden, yangın söndürme cihazlarının kullanımına kadar mutlaka düzenli tatbikatlarla eğitimler desteklenmelidir.” dedi.

Teorik eğitimin ardından İntergaz Ltd. ekibi tarafından katılımcılara yangın söndürme tatbikatı yaptırıldı. Yapılan tatbikat sırasında katılımcılar tek tek yanan tüpleri söndürdüler, elektik kablolarına ve yanan yakıt deposuna nasıl müdahale edileceği ile ilgili de bilgi alarak tatbikat yaptılar. Tatbikat, yanan LPG tankının söndürülmesi ile tamamlandı.  Katılımcılar eğitim sonrasında tatbikat ile deneyim kazanırken aynı zamanda yangın anında ne yapmaları gerektiğini öğrendiler.

İntergaz’ın düzenlediği eğitimler devam edecek

Yangın müşaviri Dilek, “İntergaz Ltd.’in sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde düzenlediği bu eğitimler çok önemli bir misyonu yerine getirmektedir. Acil durumlarda bilinçsizlik can kaybına neden olmaktadır. Her ailenin evinde yangın söndürücü bulundurması gerektiğini bununla birlikte mutlaka bir acil durum planı yapmasını ve bu planı düzenli aralıklarla tatbikat yaparak desteklemesini öneriyorum. Yangın ve acil durumlarda ne yapacağımızı bilmemiz hayati önem taşımaktadır.” dedi. İntergaz Ltd.’in sosyal sorumluluk projeleri kapsamında düzenlediği eğitime katılanlara sertifikalarının verilmesiyle ‘LPG Bilgilendirme ve Yangın Söndürme Eğitimi’ tamamlandı.

Share this article in your social networks.